Ανακοινώσεις: Β' Παιδικός (2023-2024)

10η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Β΄ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ/ Ε.Α.Δ.Π.Π.Α.

ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ: Παρασκευή Κωνσταντίνου

29-09-2023

«ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΥΓΙΕΣΤΕΡΩΝ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ

ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ»

• Σχέδιο δράσης.
  • Συνεργασία και εκτέλεση του προγράμματος με τους εκπαιδευτικούς: Συζητάμε και ανακαλύπτουμε τη σημαντικότητα της κίνησης, γιατί είναι σημαντική, πως μπορούμε να κινηθούμε, που μπορούμε να κινηθούμε, τι θα γινόταν αν δεν κινούμασταν….
  • Ζωγραφίζουμε τα γράμματα που θα σχηματίσουν το σύνθημα μας,  «Η Κίνηση δίνει Ζωή».
  • Ετοιμασία, υλικά, σχεδιασμός δραστηριοτήτων.
  • Καθοδηγώ και  διασφαλίζω τις δραστηριότητες, συναντήσεις πριν, Φωτογραφίες (προετοιμασία & εκτέλεση), βίντεο, ανάρτηση στα social. Αξιολόγηση (ερωτηματολόγιο).
  • Επικοινωνία: αφίσες, ιντερνέτ,  Feedback (Από μαθητές και εκπαιδευτικούς), ανάρτηση σκυταλοδρομίας στο beactivehellasschools@gmail.com.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Συζήτηση και δράσεις με την καλεσμένη μας: Δρ Σπέη Φοίβη, Εργοθεραπεύτρια-Διδάκτωρ Ψυχολογίας της Υγείας:

Αρχικά, πραγματοποιήθηκε συζήτηση με τα παιδιά, όπου είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις σκέψεις τους για την καίρια σημασία του αθλητισμού  στην υγεία, ευεξία και ανάπτυξη τους, με βάση τα όσα είχαν ήδη διδαχθεί.

Στην συνέχεια υλοποιήθηκαν δραστηριότητες σχεδιασμένες έτσι ώστε να καλλιεργήσουν:

• Την αυτοπειθαρχία
  • Την αφοσίωση
  • Την υπομονή
  • Την διαχείριση χρόνου
  • Την διαχείριση της ματαίωσης
  • Την αντίληψη και τήρηση του χρόνου
  • Την συνεργασία
  • Τις κοινωνικές δεξιότητες
  • Την Νίκη ή την Ήττα.
  • Την αδρή κινητικότητα και συντονισμό
  • Την ακολουθία σύνθετων οδηγιών

Αθλητικές δραστηριότητες:

• Σκυταλοδρομίες
  • Σειρά ασκήσεων, με την μορφή της άσκησης σε σταθμούς.
  • Απονομή επαίνου για τη συμμετοχή στη «10η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023.
  • Αξιολόγηση τη ημέρας με τη μορφή ιχνογράφησης.

Σκοπός μας ήταν:

Η ανάδειξη της σημασίας της κίνησης για την σωματική και πνευματική υγεία,

για την ίδια μας τη ζωή!

Ευχαριστούμε πολύ:

Την κυρία Δρ Φοίβη Σπέη, Εργοθεραπεύτρια-Διδάκτωρ Ψυχολογίας της Υγείας